Пульпіт зубу: що це таке і як лікувати?

Та сама нестерпна зубний біль, яка вважається однією з найбільш гострих, виникає, як правило, у зв’язку із запаленням пульпи, тобто пульпітом. Власне пульпою є та частина зуба над коренем і під дентином з емаллю, в якій розташовані нервові закінчення і кровоносні судини. Причиною захворювання зазвичай є ураження пульпи хвороботворними мікроорганізмами. Найчастіше пульпіт провокує запущений карієс, який відкриває доступ бактеріям через ротову порожнину. Рідше запальний процес може проникнути з кров’ю, тобто з-під зубного кореня. Так може бути при інфікуванні організму. В окремих випадках захворювання з гострим болем викликає механічна травма або помилки, допущені стоматологом в ході маніпуляцій. Лікування пульпіту передбачає кілька основних варіантів:

  1. З повним збереженням пульпи. Воно можливе лише на початковій стадії запалення, яке не супроводжується гнійними процесами. Щоб зняти запальне ураження, використовують антибактеріальні та антисептичні препарати. Стоматолог накладає спеціальну пов’язку на пульпу, через кілька днів виконується контрольний рентген, що показує, усунуто запалення чи ні. Підходить таке лікування пульпіту тільки для пацієнтів молодше 30 років.
  2. З частковим видаленням зубної пульпи. Відповідна процедура називається ампутацією. В такому випадку видаляють тільки коронкову складову пульпи. Вдаються до ампутації лише при лікуванні багатоканальних зубів, де складові кореневої і коронкової пульпи чітко розділені. В цілому, дана процедура досить складна, що також обмежує її застосування.
  3. З повним видаленням пульпи. Таке лікування пульпіту носить назву викорінення. Цей метод для дорослих пацієнтів є найпоширенішим. В ході екстирпації висвердлюється порожнина, яка уражена карієсом, потім видаляються проблемні елементи твердих тканин. Для нормального доступу до ураженої пульпи деколи потрібно видалити і ті ділянки зуба, що не порушені карієсом. Аспірація виконується під місцевою анестезією із застосуванням анестетиків, які вводяться ін’єкційним способом в ясна поруч з проблемним зубом.
pulpa-zuba

Повне видалення пульпи (як і часткове) може виконуватися двома способами, девітальним або вітальним. У першому випадку необхідна два відвідування стоматолога. При першому візиті змертвляються тканини пульпи з застосуванням спеціальних токсичних паст з формальдегідом в складі. Раніше для цього використовували миш’як, але в силу його небезпеки і ризику розвитку некрозу прилеглих тканин від нього найчастіше відмовляються. Пасти допустимо без шкоди залишати до 2 тижнів, тоді як миш’як — до двох днів. В ході другого візиту видаляють пульпу. При вітальному видаленні все виконується за один раз. Вводиться анестезія, проводиться видалення з лікуванням каналів. Від вітальної процедури точно доведеться відмовитися людям з хворобами пародонту і тим, хто старше 45 років. Саме видалення пульпи відбувається за єдиною схемою. Для вилучення найчастіше задіюють пульпекстрактора — спеціальний інструмент. Далі потрібно провести очищення і ретельну дезінфекцію зубних каналів. Без цього лікування пульпіту НЕ буде повноцінним. Антисептики і спеціальні пристосування дозволяють усунути всі залишки пульпи. Потім здійснюється пломбування. Насамперед потрібно запломбувати зубні канали, а потім ту частину, де раніше розташовувалася пульпа. Цей етап є завершальним, і одночасно одним з найбільш відповідальних. Якщо заповнити пломбувальними пастами канал не повністю або ж навпаки вийти за межі кореня, то великий ризик повторних запальних процесів. Для перевірки коректності процедури нерідко виконують рентген після пломбування каналів. Також знімки можуть робити ще до чистки, щоб заздалегідь знати всі тонкощі геометрії зубних каналів.

Що робити після лікування у стоматолога

Після лікування пульпіту важливо дотримуватися всіх рекомендацій лікаря. Так, при девітальній процедурі в два відвідування після першого візиту залишається ймовірність збереження больових відчуттів. Більш того, навіть після видалення пульпи і пломбування каналів деякий час може залишатися біль. Відразу після відходу з стоматологічного кабінету слід не приймати їжу: поки відходить анестезія — до 4 годин, якщо поставлена ​​тимчасова пломба — до 2 годин. Ще з рани може піти кров. У такому випадку варто прикласти до хворого зуба холодний компрес на період до 10 хвилин. Приводом для екстреного звернення до фахівця є ситуація, коли проходить протягом 2-3 днів і біль після лікування пульпіту замість того, щоб затухати, навпаки наростає. Для її зняття між візитами до лікаря і в після завершення всіх процедур з видалення пульпи використовують спеціальні медикаменти.

Протизапальні і знеболюючі засоби при гострому пульпіті

Підступність пульпіту несподіваному найгострішому болю. Добре, якщо в той же день вдається потрапити до лікаря. Але що робити, якщо зуб захворів на свята або коли ви далеко від дому? Терпіти біль при пульпіті часто неможливо, власне тому навіть якщо мова йде не про дні, а про годинник до візиту до стоматолога, нерідко доводиться користуватися знеболюючими засобами. Подібний підхід дійсно допомагає усунути головний симптом, але потрібно пам’ятати, що знеболення не усуває самого запалення і вилікувати таким чином пульпіт не вийде. Щоб знизити хворобливість, використовують нурофен, кетанов, пенталгин і інші препарати. По можливості краще уточнити у лікаря, що використовувати. При гострому зубному болю, крім знеболюючих ліків, допомогти можуть протизапальні препарати. Це можуть бути і натуральні засоби, наприклад трав’яні відвари з мелісою, ромашкою, шавлією. Полегшити стан хворого здатний і розчин соди. Полоскання з теплими відварами слід виконувати кілька разів на день. А ось що точно робити при пульпіті не потрібно — це прикладати будь-які зігрівають зуб компреси, грілки і т.д. Подібним чином можливо тільки посилення запального процесу.

Як відрізнити пульпіт від інших захворювань зубів

Зубний біль супроводжує не тільки пульпіт, а й інші захворювання. Але певна специфіка та відмінні риси все ж є. Отже, як відрізнити запалення пульпи від інших хвороб:

  1. Відмінності від карієсу. Як правило, каріозні поразки викликають біль безпосередньо при контакті зуба з певним подразником, наприклад, кислої їжею, чимось холодним або сильно гарячим. Як тільки дія припиняється, хворобливість сходить нанівець. А ось при пульпіті біль виникає сама по собі. Якщо ж її викликають якісь подразники, то повністю проходить або тихне вона лише через 15-20 хвилин.
  2. Відмінності від періодонтиту. При запаленні періодонта біль зазвичай викликає прікусиваніе іншими зубами (верхніми або нижніми) або постукування. При пульпіті подібного не відбувається. Більш точну діагностику дає рентгенівський знімок, який при періодонтит покаже структурні зміни.
  3. Відмінності від невралгії трійчастого нерва. Як правило, пульпіт супроводжується більш гострими больовими відчуттями. Якщо ж біль при невралгії теж сильна, то відрізнити захворювання дозволяє то, як змінюється її характер за часом. При пульпіті біль до ночі посилюється, а при невралгії, навпаки, слабшає або взагалі проходить.

У будь-якому випадку для точної діагностики і лікування пульпіту треба звертатися до фахівців.