Рішенням проблеми відсутності зубів, як одного, так і декількох виступає імплантація або протезування. У чому відмінності цих методів, які їхні плюси і мінуси? У цьому матеріалі ми розберемося в цих питаннях.
До чого може привести відсутність зубів?
Втрата навіть одного зуба робить негативний вплив на щелепні кістки. Так, в тому місці, де раніше знаходився зубний корінь, починається процес розсмоктування кісткової тканини. Одночасно сусідні зуби починають поступово зміщуватися, щоб закрити дефект, що з’явився. Відбуваються викривлення, відстані між зубами збільшуються, в них можуть застрявати залишки їжі, що підвищує ризик розвитку карієсу і інших стоматологічних хвороб. Через відсутність зуба або декількох зубів виникають такі проблеми:
- косметичні дефекти та недоліки. Зубний ряд, який поніс «втрату», виглядає негарно;
- змінюється прилягання суглобових поверхонь скронево-нижньощелепного суглоба, наслідком чого може стати зміна прикусу, відхилення від норми в процесі жування, перенапруження місцевих м’язових тканин, подразнення нервів, включаючи виникнення частих головних болів;
- втрата передніх зубів позначається на дикції і призводить до розбризкування слини;
- втрата бічних зубів може викликати травмування слизових оболонок ротової порожнини, призводить до западання щік, через що особа виглядає старше;
- крім фізичних відхилень відсутність зубів впливає на психологічний стан людини, його впевненість в собі, бажання посміхатися і т.д. Щоб мінімізувати подібну шкоду або повністю виключити його, використовується імплантація або протезування зубів.
Показання до проведення обох методів лікування
Нормою вважається мінімум 14 зубів на кожній щелепі. Разом з зубами мудрості їх загальна кількість на кожній стороні у дорослого досягає 16. При руйнуванні або втрати навіть одного зубу в ряду можливі описані вище наслідки. І хоча організм в змозі адаптуватися практично до будь-яких змін, в повній мірі відшкодувати втрату зубів неможливо. Якщо їх менше, ніж 14 на кожній щелепі, то це може призвести до наступного:
- порушення дикції;
- деформації зубного ряду;
- пришвидшенням випадіння сусідніх зубів;
- незручністю при жуванні;
- атрофією щелепної кісткової тканини.
Власне тому навіть втрата одного зуба — це показання для імплантації або протезування зубів. З точки зору зовнішності сучасна коронка імпланта і протеза, як правило, майже не відрізняється. Але самі методики відновлення втрачених зубів серйозно відрізняються за своєю суттю. Так, у випадку з протезуванням, незалежно від його типу, опорою для протеза виступають живі зуби. Навіть якщо сусід для мостової конструкції є здоровим, то у нього спершу видаляється нерв і виконується обточування. Через це ризик його поступового руйнування збільшується. Також між яснами і протезами залишається зазор, де буде накопичуватися їжа і формуватися наліт, а значить без періодичної професійної чистки після протезування не обійтися. Ще одна специфічна особливість протезування полягає в нерівномірному розподілі навантажень на щелепу. Так, опорні зуби в такій конструкції так чи інакше відчувають надмірний вплив при жуванні і в якийсь момент не впораються з ним. При імплантації в кісткову тканину встановлюється імплантат, тобто металевий штифт, на який потім і ставиться протез. Навантаження при жуванні розподіляються більш природно, здорові зуби зберігаються.
Що прослужить довше: імплантація або протезування?
Імплантація в плані довговічності і загальної надійності перевершує звичайне протезування. Так, в якості підстави (імплантату), який фіксується в кістковій тканині, використовуються штифти з титану або титанового сплаву. По-перше, цей матеріал відмінно вирішує проблему можливого відторгнення організмом. По-друге, за своїми характеристиками він найбільш наближений до кісткової тканини людини. При відсутності форс-мажорів, а саме механічних ушкоджень або травм щелепи, імплантат прослужить все життя людини. Коронка що встановлюється на неї слід міняти приблизно раз в 10 років. Процедура заміни безболісна, тобто нові хірургічні втручання не потрібні. Попросту витягується стара коронка і встановлюється нова. Ще одна важлива особливість такої процедури в цілому полягає в тому, що при проблемах з імплантами, його можна видалити, тим самим повернувшись до вихідного стану до імплантації. Мостовидний протез служить приблизно 8-10 років. Але для заміни необхідно повністю видалити міст. Фактично процедуру протезування потрібно буде повторити. І така можливість зберігається лише в тому випадку, якщо опорні зуби здатні і далі витримувати навантаження. Досить часто після першого протезування вони руйнуються. І ясна річ, що після видалення мостовидного протезу повернутися до вихідної ситуації з повноцінними здоровими зубами по сусідству вже не можна.
Як зробити правильний вибір?
Щоб зрозуміти, який варіант відновлення зубів підходить саме вам, слід зважити плюси і мінуси кожного. До плюсів протезування (установки моста) відноситься відносно висока швидкість і простота виконання процедури і значно доступніша вартість. У плані естетики різниці фактично немає. До мінусів мостового протеза належить:
- необхідність видалення нерву і обточування сусідніх зубів;
- обмежений термін служби;
- підвищення навантажень на опорні зуби;
- продовження атрофії щелепної кісткової тканини в районі відсутності зуба / зубів.
Практично всі ці недоліки виключає імплантація, тобто вона не підвищує навантаження на здорові зуби і не вимагає їх обточування. Служити імплант може від 20 років і до довічного терміну, атрофія кісткової тканини також припиняється. До додаткових плюсів можна віднести відносно більш просту процедуру гігієни. Фактично імплантам потрібно все те ж саме, що і здоровим зубам, тобто звичайна чистка, використання зубних ниток і т.д. До мінусів імплантації відноситься наступне:
- більш висока вартість;
- можливість тривалої реалізації такого методу відновлення. Конкретний вид операції, її тривалість і час приживлення імплантату залежить від індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Також слід врахувати, що у імплантації через складність самої процедури більше протипоказань. Так, від відповідних операцій потрібно відмовитися при наявності інфекційних хвороб, важких формах цукрового діабету, деяких видах новоутворень і т.д. В цілому, імплантація є найдосконалішим методів відновлення втрачених зубів сьогодні. Якщо фінансові можливості дозволяють, то рекомендується робити вибір на користь цієї процедури. Плюс в перерахунку на термін служби імплантів, ціна вже не виглядає занадто великою. У той же час, якщо зуб частково збережений, то його не обов’язково видаляти, а можна виконати його протезування. Також такий метод підходить і в тих випадках, якщо є обмеження по фінансам, а сусідні зуби вже піддавалися кількаразовому лікуванню (раніше була проведена депульпація).