Якщо вчасно не почистити зуби, то дрібні частинки їжі в ротовій порожнині швидко обростають мікроорганізмами. Чисельність останніх зростає в геометричній прогресії, що і призводить до утворення зубного нальоту. Фактично, зубний наліт — це накопичення на емалі різних речовин: від їжі з мікробами до мінералізованих, вже затверділих структур. Спочатку, наліт призводить до появи поганого запаху з рота і зміни кольору зубів, а після, якщо і далі не вживати заходів, в ротовій порожнині починаються запальні процеси на яснах і руйнування емалі. З твердих відкладень формується зубний камінь, який вже не прибрати регулярним і навіть ретельним очищенням. Більш того, в запущених випадках, можливий розвиток пародонтиту, який загрожує розхитування і випадінням зубів. До того ж, наліт на зубах здатний нашкодити організму в цілому. Шкідливі бактерії і їх токсини можуть потрапити в кровоносну систему, послабити загальний імунітет, привести до розвитку і загострення хронічних захворювань, стати причиною атеросклерозу, тромбофлебіту і т.д. Все це свідчить лише про одне: ротовій порожнині потрібна якісна гігієна і догляд, а при перших ознаках нальоту (як легкого, так і твердого), необхідно вживати заходів щодо позбавлення від нього.
Як утворюється зубний наліт?
М’який наліт на зубах людини утворюється на постійній основі і є природним процесом для будь-якої людини. Така специфіка мікрофлори ротової порожнини. Після їжі обов’язково залишаються мікрочастинки їжі в роті. На слизовій є різні мікроорганізми, які залишаються навіть після ретельного чищення. Власне частки їжі і мікроби прикріплюються до поверхні зубної емалі, що і формує м’який наліт. З подальшими прийомами їжі, появою інших бактерій та інших з’єднань він поступово розростається. Надалі м’який наліт може укріпляти і переростати в зубний камінь. В цілому, виділяють три основних етапи формування нальоту:
- Перші години після чищення зубів. Відбувається активне розмноження мікроорганізмів, що залишилися після гігієни ротової порожнини. Через 3-4 години їх чисельність сягає мільйона.
- Період до 7 годин після чистки. Мікроорганізми поступово накопичуються на зубній емалі в тих місцях, де залишилися частинки їжі після їжі. Так з’являється м’який наліт. Основні мікроби тут — стрептококи і лактобактерії. До кінця цього етапу загальна чисельність мікроорганізмів збільшується ще в 10 разів.
- Починаючи з 7-ї години і пізніше наліт вже візуально помітний на зубах. У ньому є багато мікроорганізмів, яким не потрібен кисень для функціонування і розмноження. Такі мікроби називають анаеробними: вони є однією з причин розвитку каріозних процесів на поверхні зубів.
Власне через такий механізм утворення нальоту, стоматологи рекомендують чистити зуби мінімум двічі на добу, а то й кожен раз після прийому їжі. Якщо не видаляти м’який наліт, то він почне тверднути: на ньому з’являться епітеліальні клітини, солі кальцію і фосфору, що через 3-6 місяців призведе до появи зубного каменю. А позбутися нього без відвідування стоматологічного кабінету вже не вийде.
Візуальні методи боротьби з нальотом
Так як вже через 7-8 годин після утворення м’який наліт можна побачити на поверхні зубів, кожна людина може візуально контролювати процеси, що відбуваються в ротовій порожнин і вчасно вживати заходів. Побачили, що зуби не такі, як відразу після очищення, виконали гігієнічну процедуру. Плюс до чищення варто додати регулярні процедури з зубною ниткою для гігієни межзубного простору. Для зменшення числа мікроорганізмів також можна використовувати ополоскувачі. Контролювати стан ротової порожнини і зробити необхідні заходи боротьби можна на підставі кольору нальоту. Він часто відрізняється і прямо залежить від чинників, які викликають відкладення. Ось кілька закономірностей з цього приводу:
- Чорний наліт у дорослих викликає пристрасть до куріння і алкоголю, кави і чаю, алергії, тривалий прийом антибіотиків, інфекційні та паразитарні хвороби, загальна інтоксикація організму. Такі відкладення самостійно не усунути: потрібно звертатися до стоматологів і лікарів, які допоможуть точно визначити першопричину проблеми.
- Жовтий. Злегка жовтуватий колір є природним для емалі. Виражена жовтизна — ознака м’якого нальоту або ж перенасичення організму мінералами. Активному появи м’яких відкладень сприяють шкідливі звички, любов до солодощів, погана гігієна, наявність брекетів, вікові зміни.
- Білий наліт. Він найпоширеніший, мінімально небезпечний і легко видаляється. Його викликає вживання лише м’якої їжі, поганий догляд за ротовою порожниною, незбалансований раціон харчування і дефіцит вітамінів.
- Коричневі відкладення. Вони найчастіше зустрічаються у курців, кавоманів і любителів чаю. Ще викликати коричневий наліт може часте пиття хлорованої води, патології слинних залоз, полоскання рота розчином марганцю або йоду і т.д. Видалити такий наліт можна лише у стоматолога.
- Яскраві кольори, в тому числі червоний, зелений або оранжевий. Подібні нальоти іноді зустрічаються у дітей. Зелений і оранжевий колір — ознака грибкових інфекцій. Червоний — проблем з пігментним обміном або пошкоджень пульпи.
Стоматологічні методи очищення зубних відкладень
Ефективно і швидко усунути зубний наліт можна у стоматолога. Консультація фахівця не завадить навіть при активній появі м’яких відкладень. Так ви точно будете знати, чи потрібно спеціальний догляд або лікування зубів. Твердий наліт видаляється лише в стоматологічному кабінеті. До основних способів боротьби з різними видами відкладень відноситься:
- Механічна чистка. Усунення нальоту за допомогою щіток (м’який) і ручних інструментів (твердий). Другий варіант майже не використовується, як застарілий. Може застосовуватися тільки в ролі доповнення до прогресивних методик.
- Хімічний метод. На зуби наноситься спеціальний розчин, який пом’якшує наліт, в тому числі твердий. Також використовується досить рідко і розглядається лише в ролі допоміжного або додаткового.
- Ультразвук. Наліт руйнують хвильові коливання, що створюються спеціальним приладом — скейлером. Вважається найбільш прогресивним і популярним методом, але не підходить людям з кардіостимуляторами.
- Лазерна чистка. Методика без протипоказань. Промінь лазера ефективно усуває мікроби і наліт без травм ясен і зубів. Процедури лазерного видалення досить дорогі.
- Повітряно-абразивна чистка. На зуби під тиском подається потік абразивних очищувальних порошків з повітрям. Це допомагає зняти наліт і виконати полірування емалі. Метод підходить для зняття м’якого нальоту або твердих відкладень на ранніх стадіях появи. В інших випадках використовується в ролі доповнення до ультразвукової процедури.
Профілактика нальоту на зубах
Щоб не довелося часто відвідувати стоматолога, краще не допускати появи нальоту на зубах. Профілактикою стане якісна і комплексна гігієна, в тому числі:
- чистка зубів мінімум двічі в день;
- правильний вибір зубної щітки і пасти з урахуванням стану емалі, типу нальоту і т.д .;
- систематичне застосування флосів — зубної нитки;
- використання ополоскувача після чистки і / або прийому їжі;
- збалансоване харчування, вживання твердої їжі, відмова або контроль над шкідливими звичками.