Красиві білі зуби завжди подобалися людям. Вони символізують здоров’я і благополуччя. Нижня частина цього айсберга — здорові ясна. Незважаючи на досягнення сучасної медицини, за даними ВООЗ, понад 80% дітей і майже все доросле населення має запалення ясен різного ступеня. Слабкі хворі ясна призводять до захворювань зубів і їх випадання.
Весною в яснах з’явився дискомфорт? На яблуці після укусу залишилися мазки крові? Прикриваєте рот рукою при розмові з людьми — здається, що з рота йде неприємний запах? Стали відчувати себе невпевнено в компанії колег або друзів? Ми розповімо чому болять ясна і ниють зуби, які можуть бути наслідки і як від цього позбутися.
Ослаблений імунітет після зими — запалені ясна
Взимку наш раціон переповнений вуглеводами, кислотами і цукрами. Тому змінюється кислотність слини. Вона перетворюється з захисника в агресора — роз’їдає емаль, відкриваючи шлях до карієсу.
Зменшення кількості твердих овочів і фруктів, знижує навантаження на ясна, послаблює м’язи які тримають зуби. М’яка крохмалиста їжа, застряє між зубами, годує шкідливі бактерії.
Ближче до весни загальний імунітет організму знижується. М’які тканини і слизова оболонка рота відразу реагують на брак мінералів і вітамінів D, C, A, E, Р, К і групи B. У результаті знижується імунітет ротової порожнини, загострюються хронічні захворювання, посилюється негативний вплив стресів, позначаються шкідливі звички, особливо куріння .
Ці та безліч інших чинників ведуть до виникнення різних запальних процесів в порожнині рота.
До яких хвороб схильні ясна
Можна виділити основні 3 групи захворювань:
- Гінгівіт. Це точкове запалення слизової оболонки навколо одного зуба. Сам зуб при цьому не зачіпається. Лікується відносно легко якщо звернутися вчасно. Може перерости в пародонтит. Зустрічається у дітей, підлітків, вагітних.
- Пародонтит. Це запальне захворювання вражає опорний апарат зуба. Запалюється зв’язка між коренем зуба і кісткою. Зуби стають рухливими. Якщо не лікувати пародонтит, то зуби випадають. Хворіють люди середнього віку.
- Пародонтоз. Це дистрофія тканин навколо зуба. Десна поступово зменшується, зуб оголюється, розхитується і випадає. Захворювання пов’язане із загальним станом організму. Вражає зазвичай обидві щелепи. Характерний для літніх людей.
У кожній з цих груп є приватні підгрупи. Консультацію та лікування потрібно отримувати у стоматолога. Запущені хронічні стани призводять до втрати зубів.
Які ознаки запалення ясен
Ці ознаки можуть проявлятися як на одній яснах, так і на кількох. У запущених випадках турбує вся щелепа.
При запаленні:
- ясна кровит під час чищення зубів щіткою або ниткою;
- вона стала більше та почервоніла;
- турбує відчуття розхитаності зубів;
- прикус трохи змінився;
- неприємний присмак і запах з рота;
- при натисканні ясна болить;
- відчувається роздратування, свербіння і пульсація.
Особливо часто це відбувається весною. У таких випадках відкладати візит до стоматолога не можна. Будь-запальний процес в організмі без лікування може призвести до ускладнень.
Причини хвороб ясен
Головними причинами виникнення захворювань м’яких тканин ротової порожнини вважають недотримання гігієни або неправильний догляд, байдужість до свого здоров’я, несвоєчасне пізнє звернення до стоматолога.
Неправильна гігієна залишає зубний наліт. Він покриває навколоясновий простір і частково заходить під ясна. У нальоті концентруються хвороботворні бактерії, мінеральні залишки, слина, частки їжі. Протягом доби м’який наліт, з усім вмістом, перетворюється в твердий коричневий токсичний камінь. Камінь дратує ясна і розширює зубодесневу кишеню. Поступово наліт накопичується в кишенях, що утворилися, виникає запалення, гній. Процес отримує свій розвиток. Можна втратити зуб.
Чому виникають запалення ясен
Процес запалення запускається неправильним доглядом за ротовою порожниною. Грає роль як недостатня, так і надмірна гігієна. Крім цього, запалення ясен виникає через низку наступних несприятливих факторів:
- вроджена схильність;
- нестача вітамінів і мінералів, особливо весною;
- зниження захисних функцій;
- помилки в лікування зубів;
- хронічні хвороби серця, шлунково-кишкового тракту, ендокринної системи;
- порушення обміну речовин, атонія тканин;
- цукровий діабет;
- бактеріальні інфекції;
- гормональні перебудови та дисбаланс в організмі;
- прийом певних лікарських препаратів;
- шкідливі звички (куріння, алкоголь);
- аутоімунні захворювання.
Ці фактори беруть участь в процесі порушення зовнішнього шару ясна, і вона запалюється. Весною ризик тільки вище, так що варто реагувати на будь-які відхилення стану ротової порожнини.
Як лікують запалення ясен
Відчувши перші неприємні симптоми, одразу звертайтеся до лікаря. Після обстеження він підбере потрібний метод. Можна виділити 5 основних етапів лікування:
- Зняття м’якого зубного нальоту.
- Зачистка твердого зубного каменю.
- Лікування запалення.
- Локалізація несприятливих факторів.
- Проведення профілактичних заходів для запобігання рецидивам.
Лікар може призначити протизапальні препарати або антибіотики. Часто призначаються зовнішні засоби — гелі, мазі, розчини для полоскання.
Догляд та гігієна порожнини рота
Гігієна порожнини рота — це вагомий профілактичний захід. Весною, коли імунітет ротової порожнини знижений, профілактика виходить на перше місце в боротьбі з інфекціями і запаленнями порожнини рота. Є два варіанти її проведення: у лікаря-гігієніста і в домашніх умовах. Користуватися потрібно регулярно обома очисними процедурами.
Нагадаємо про домашній догляд за порожниною рота:
- користуватися засобами, рекомендованими стоматологом. Спеціаліст визначить можливі ризики і підбере профілактичний засіб;
- обполіскувати кип’яченою водою рот після кожного прийому їжі. Так прибираються шматочки їжі з міжзубного простору;
- чистити зуби 2 рази на день зубною щіткою. М’який білий наліт, якщо його не прибрати, перетвориться в твердий коричневий камінь. Час самої процедури не менше 2-3 хвилин. Чистити потрібно м’яко і не поспішаючи з усіх боків;
- змінювати щітку кожні 3-4 місяці. У старій щітки бічні ворсинки стирчать в сторони і травмують м’які тканини. Вона більше не чистить зубний наліт;
- підбирати щітку середньої жорсткості. Вона не повинна дряпати емаль і травмувати ясна. Можна робити м’який масаж ясен;
- користуватися зубною ниткою або спеціальною щіточкою для міжзубних проміжків. Застосовувати 1 раз в 3-4 дня. Це дозволяє дістати застряглі шматочки з важкодоступних місць;
- полоскати рот ополаскивателями — вони містять корисні мікроелементи, добре проникають між зубами, надають тонізуючу дію.
Домашній догляд не забезпечує очищення всіх місць порожнини рота. У цих місцях утворюється бактеріальний наліт і зубний камінь. Якщо відкладення не прибрати, вони можуть поступово впливати на ясна і зуби, руйнуючи їх. Ви самі не приберете ці відкладення. Лікар-гігієніст чистить зубний камінь, наліт і залишки їжі механічним способом або ультразвуком, призначає антибактеріальну зубну пасту і ополіскувач для порожнини рота. Гігієнічні засоби знищують бактерії і мікроби, зменшують кількість зубного нальоту.