Що потрібно знати про догляд за зубами в спекотний сезон

Літо — пора відпусток і відпочинку, що є нагородою за напружену працю протягом року. А ще можливість заповнити підталі запаси енергії і здоров’я, помолодшати, красивіше і частіше виблискувати білозубою посмішкою. От саме про неї, тобто посмішку, варто поговорити окремо. Літо — сприятливий час для того, щоб постаратися зміцнити зуби, не докладаючи для цього надмірних зусиль. Головний наш союзник в цьому — сонце. Під його благотворним впливом відбувається:

  • прискорення обмінних процесів;
  • стимулювання імунітету;
  • поліпшення мікроциркуляції в кровоносних судинах.

Сонячний ультрафіолет стимулює вироблення вітаміну D в організмі, дефіцит якого призводить до порушення засвоєння кальцію, необхідного для міцності кісток і зубів. Вплив сонячних променів на організм прискорює одужання при запальних інфекційних процесах в ротовій порожнині. А на тлі рівної річної засмаги, що підкреслює білизну зубів, посмішка стає просто чарівною. Звичайно, у всьому потрібно дотримуватися почуття міри, і сонячні ванни не виняток. Надмірне захоплення геліотерапією викличе протилежний ефект: послабить організм і несприятливо позначиться на стані зубів. У літній сезон варто подбати про повноцінне збалансоване харчування, доповнити раціон свіжими овочами та фруктами. Достатня кількість вітамінів, мінералів, клітковини в їжі — обов’язкова умова гарного стану зубів. Слід пам’ятати про рясний питний режим в жарку пору року, коли втрата вологи посилюється через спеку. Для порожнини рота важливо, щоб слина вироблялася в достатній кількості, так як вона нейтралізує шкідливі харчові кислоти і допомагає очищати зуби від нальоту. Влітку зростає ризик травматизації зубів. Активний відпочинок, а також погана звичка відкривати зубами пробки і кришки від пляшок з напоями, гризти олівці і ручки можуть послужити причиною мікротравм і відколів зубної емалі. Не завадить проявити обережність, щоб не зіпсувати зуби. Зрозуміло, ніхто не скасовує традиційний догляд за зубами:

  • щоденне чищення за допомогою щітки і зубної пасти;
  • ополіскування порожнини рота після прийому їжі;
  • використання зубної нитки для міжзубних проміжків, жувальної гумки, що очищає;
  • масаж тканин пародонта;
  • профілактичне відвідування стоматолога.

У літню спеку люди, прагнучи захиститися від спеки, посилено поглинають морозиво і втамовують спрагу холодними газованими напоями, не замислюючись про шкоду для зубів. Пам’ятаєте розповідь про те, як вдалося розколоти величезний важкий камінь, поперемінно нагріваючи і різко охолоджуючи його? З зубної емаллю відбувається щось схоже, коли на зуб, нагрітий до температури тіла, обрушується крижаний душ напою. Особливо якщо пити швидко і великими ковтками. Або поспішати з’їсти морозиво, поки воно не розтануло, відразу запиваючи десерт гарячою кавою. Різкі температурні перепади здатні пошкодити навіть міцну емаль зуба. На ній з’являться мікротріщини, згодом приєднається каріозний процес, зуб стане руйнуватися. До того ж, занадто холодні питво та їжа провокують запальні захворювання горла. Щоб уникнути неприємних наслідків, досить дотримуватися простих правил:

  1. Вживати холодну їжу або напої повільно, невеликими порціями, даючи можливість зубам адаптуватися до низької температури.
  2. Не поєднувати разом контрастні страви / питво. Краще почекати 15-20 хвилин.

Це ж стосується і занадто гарячих напоїв і страв. Чи не менше шкоди зубам наносять солодкі газовані напої. Це справжня хімічна атака на зуби через поєднання в них великої кількості цукру з ортофосфорною кислотою. Ця «солодка парочка» вимиває з зубних тканин кальцій і вітаміни В-комплексу. Подібним чином діють і свіжовичавлені соки з високим рівнем кислотності. Демінералізована емаль стає пористою, тендітною, відкритою для проникнення бактерій, що руйнують зуб. Її колір може потемніти. Щоб уникнути неприємних наслідків влітку (і не тільки) рекомендується:

  • обмежити споживання солодких газованих напоїв;
  • щоб уникнути прямого контакту з зубами, при питті використовувати соломинку для коктейлів або спеціальну посудину з носиком.

Літо просто створене для оздоровлення зубів і навколишніх їхніх тканин. Велика кількість свіжих овочів і фруктів допомагає збагатити організм необхідними вітамінами, мінералами і клітковиною, які зміцнюють і зубну емаль. Слід частіше їсти фрукти і овочі в натуральному необробленому вигляді. Їх тверда структура «тренує» зуби і ясна, масажує тканини пародонту, посилюючи мікроциркуляцію крові і покращуючи їх харчування. Корисні властивості вітамінно-мінерального комплексу:

  1. Кальцій зміцнює зубну емаль. Спільно з залізом і вітаміном С усуває кровоточивість ясен, зменшує їх рихлість, підвищує стійкість до травмування.
  2. Вітамін D сприяє правильному засвоєнню кальцію кістковими та зубними структурами.
  3. Вітамін До також допомагає організму засвоїти кальцій.
  4. Вітаміни групи В блокують активність патогенної мікрофлори в порожнині рота, перешкоджаючи розвитку запальних процесів (гингивитов, стоматитів).

Тому поряд зі збалансованим вмістом в їжі білків, жирів і вуглеводів слід включити в постійний раціон:

  1. Молочні продукти (сир, молоко, сир). Що міститься в молоці кальцій і фосфор відновлюють мінеральний склад зубної емалі, зміцнюючи її, стимулюють секрецію слинних залоз.
  2. Капусту брокколі в якості джерела вітаміну К.
  3. Зелень петрушки, відчутно допомагає антибактеріальну та протизапальну дію.
  4. Селера, яблука, кунжутне насіння. Вони очищають і полірують поверхню зубів. Волокна селери також стимулюють виділення слини.

До кінця літнього сезону білизна зубів може потьмяніти через вживання продуктів з підвищеною кислотністю, здатних спровокувати процес демінералізації зубної емалі. Щоб нейтралізувати дію харчових кислот, що містяться в овочах і фруктах, рекомендується ретельно полоскати ротову порожнину водою після кожного прийому їжі, використовувати жувальну гумку для видалення залишків їжі і слиновиділення. Влітку з’являється можливість впритул зайнятися станом ротової порожнини і виконати те, що постійно відкладали «до кращих часів», а саме, відвідати стоматологічний кабінет. Стоматологи в Харкові здатні надати кваліфіковану медичну допомогу пацієнтам, що звертаються з широким колом проблем. Але краще не погіршувати положення, провокуючи ускладнення. Кращий підхід — регулярні візити до стоматолога з метою профілактики. Оптимально — кожні півроку. В ході огляду лікар:

  • оцінить стан зубів, тканин пародонту та слизової;
  • виявить проблемні зуби, які потребують лікування;
  • при необхідності призначить додаткову діагностику;
  • запропонує варіанти терапії;
  • при необхідності направить до профільних фахівців.

Якщо серйозних проблем немає, варто провести професійну чистку зубів від нальоту, видалити зубний камінь. Зовнішній вигляд зубів стане естетичніше за рахунок послуги професійного відбілювання. Після того, як привели в порядок зуби, життя заграє новими фарбами, підвищиться працездатність, з’явиться енергія для нових звершень. А коли, як не сонячним літом втілювати їх в реальність?