Стоматологи нерідко радять використовувати ополіскувачі з метою догляду за ротовою порожниною. У рекламних повідомленнях ці рідкі речовини для полоскання рота і горла взагалі називають не обов’язковим засобом поряд із зубною пастою і ниткою. Звичайні ополіскувачі мають антисептичні властивості, тобто дають можливість скоротити число мікроорганізмів на зубах і в ротовій порожнині. Окремі засоби показані для знеболювання, зняття запалень і інших цілей. Якщо вибрати і використовувати ополіскувач неправильно, то замість користі можна навіть нашкодити. Щоб подібного не сталося, ми вирішили детально розібратися в питанні.
Що входить до складу ополіскувачів для порожнини рота?
У кожного виробника є свій набір компонентів, що входять до складу. Універсальної формули не існує. До числа активних інгредієнтів можуть відноситися наступні:
- антисептики. Вони покликані знизити патогенну флору, яка є причиною поганого запаху з рота і карієсу. У цій ролі виробники використовують хлоргексидин, триклозан або біглюконат;
- фториди. Вони дозволяють зміцнювати емаль і компенсувати брак фтору. Дефіцит останнього на практиці зустрічається вкрай рідко, а ось надлишок чреватий флюорозом, який може стати причиною руйнування емалі і кісткової структури зуба. Через це деякі виробники ополаскивателей поступово відмовляються від фторидів;
- цитрат кальцію. Ця добавка є джерелом кальцію, що сприятливо впливає на зміцнення емалі і захист від втрати мінералів;
- етиловий спирт або етанол. Використовується в деяких ополіскувача в протизапальних цілях;
- трав’яні екстракти і відвари. Зазвичай застосовується кропива, ромашка і кора дуба. У їх складі є дубильні компоненти, які знижують ймовірність кровоточивості ясен;
- різні ефірні масла. Витісняють бактерії і неприємні аромати з рота. Самі мають приємний запах, ніж підвищують комфортність процедури полоскання.
Деякі з перерахованих компонентів можуть мати і побічні дії, наприклад:
- антисептики при частому використанні вбивають і корисну мікрофлору, а окремі мікроби стають стійкі до них;
- спирт може подразнювати слизову ротової порожнини, викликати відчуття сухості;
- цитрат кальцію може давати побічні ефект з боку шлунково-кишкового тракту, стати причиною алергій на шкірі (свербіж і висип).
У зв’язку з цим краще не зловживати з частотою застосування ополіскувачів, а також стежити за індивідуальною реакцією організму на використовувані засоби.
Чи варто застосовувати ополіскувачі?
При дотриманні рекомендацій по використанню дані засоби точно не зашкодять організму. Варто пам’ятати, що надлишкові процедури полоскання не зроблять ясна і зуби здоровішими, а скоріше навпаки. Також не потрібно ковтати ополіскувач. Міжнародні стоматологічні асоціації запевняють, що чистки зубів двічі на день і правильного застосування нитки, як правило, досить для догляду. У той же час ополіскувач підвищує рівень захисту від таких стоматологічних проблем, як пародонтоз і карієс. Якщо у вас схильність до зубного нальоту, батьки або інші родичі страждали через випадання зубів, то додаткові засоби гігієни і профілактики не будуть зайвими. Також ополіскувачі для порожнини рота стоматологи радять застосовувати напередодні і після різних стоматологічних маніпуляцій і процедур, на зразок видалення каменів і зубів.
Застосування дитячих ополаскивателей
У зв’язку з появою засобів для полоскання для дітей, питання доцільності їх використання також залишається відкритим. Потенційна користь від таких ополіскувачів зводиться до наступного:
- дезінфекція ротової порожнини;
- додатковий захист від карієсу;
- загоєння ясен;
- ефективна гігієна при носінні брекетів;
- формування у підростаючого покоління правильної звички доглядати за зубами.
У той же час поки дитині не виповниться 6 років, ймовірність того, що він буде ковтати рідину ополіскувача залишається досить високою. А навіть в дитячих складах є компоненти, які не призначені для цього. Ось чому починати практикувати використання дитячих ополаскивателей варто з дитиною шкільного віку. Для дітей випускають засоби використовуються до (забарвлюють зуби з нальотом) і після процедури чищення зубів, спеціальні склади проти карієсу і продукцію з природними екстрактами і компонентами (без етанолу і спирту).
Як часто користуватися ополіскувачем для порожнини рота без шкоди
Основна рекомендація по частоті застосування — кожен раз після чищення зубів, тобто не більше 2-3 разів щодня. Тривалість полоскання — до 1 хвилини. Якщо обраний склад з антисептиками, то застосовувати його не варто довше 3 тижнів. Потім треба перейти на інші ополіскувачі, щоб уникнути дисбактеріозу ротової порожнини. Ось ще кілька порад щодо безпечного застосування засобів для полоскання:
- ополіскувач не замінює чистку зубів (тільки вона ефективно видаляє наліт);
- якщо використовується склад з фтором, то в ідеалі потрібно використовувати пасту з кальцієм: це дасть кращий захист від карієсу і убезпечить емаль;
- ополіскувачі з натуральними компонентами (екстрактами рослин і маслами) можна використовувати на постійній основі;
- кошти зі спиртом не можна використовувати перед водінням авто.
Як правильно вибрати ополіскувач для ротової порожнини
Вибирати засоби потрібно з урахуванням індивідуальних потреб, тобто поточного стану здоров’я зубів і ясен, наявних проблем і т.д. Перед покупкою ополіскувача рекомендує ознайомитися з його складом і тим, для чого він призначений. Розберемо основні проблеми та засоби, які підходять для їх вирішення:
- Немає скарг, тобто використовується для профілактики. У цьому випадку варто вибрати ополіскувач на трав’яних настоях. Вони сприяють скороченню числа бактерій, але не так ефективно, як інші профільні склади зі штучними компонентами.
- При карієсі. Можна вибирати склади з ефірними маслами (допустимо використовувати постійно), фторидами або антисептиками (застосовувати не довше 3 тижнів поспіль), після чого перейти, наприклад, на аналоги з трав’яними настоями.
- При необхідності відбілити зуби. Ефективність ополіскувачів для цих цілей нижче, ніж у зубних паст. Якщо стоїть таке завдання, то варто вибирати засоби з ефірними маслами або антисептиками.
- При проблемах з яснами: кровоточивість і запалення. В цьому випадку рекомендується використовувати ополіскувачі зі спиртом. Також можна застосовувати склади з антисептиками (не довше ніж 3 тижнів) або трав’яними компонентами.
- При слабкій емалі і / або наявності зубних каменів. Можна придбати засіб з цитратом кальцію в складі або ж з фторидами.
- При інших проблемах з зубами. Лікувальні ополіскувачі також можуть містити:
- знеболюючі засоби. Вони служать для зняття болю;
- антибактеріальні компоненти, що знищують відповідні мікроорганізми;
- компоненти в’яжучого дії. Вони звужують судини, знижують чутливість нервових закінчень і запобігають запалення.
Перед вибором ополіскувача рекомендується проконсультуватися зі стоматологом. При покупці варто віддавати перевагу засобам гігієни одного виробника або однієї лінійки. В такому випадку склад пасти буде оптимально збалансований щодо ополіскувача, а їх використання може підвищити загальну ефективність профілактичного догляду або лікування.