Все про зубний камень та ефективну боротьбу з ним

Мінералізований (затверділий) жовтуватий наліт на емалі зуба, тобто зубний камінь вважається поширеною проблемою. Згідно з неофіційною статистикою, вона характерна для двох із трьох чоловік планети. Стоматологи відзначають, що вкрай важливо своєчасно виявити проблему і вжити заходів, інакше крім відсутності білосніжної усмішки можуть з’явитися серйозні стоматологічні (і не тільки) захворювання. Складається зубний камінь з різних бактерій, залишків їжі, епітеліальних клітин, фосфорних і кальцієвих солей. Разом ці компоненти формують тверду структуру, покриваючи емаль зубів. Спочатку зубний камінь виливається лише в косметичну проблему: замість білої з’являється не така естетична жовтувата посмішка. Але без своєчасних дій по усуненню затверділого нальоту вірогідні хвороби ясен і зубів. Цікаві факти про камені:

  • найактивнішою фазою формування нальоту є час сну людини;
  • швидкість утворення каменю індивідуальна і відрізняється у всіх людей;
  • першим з’являється стійкий наліт над яснами, а потім він рухається до кореня зуба і викликає відкладення під яснами (відповідно виділяють наддесневий і піддесневий камені);
  • відкладення на зубах є сприятливим середовищем для появи і розмноження бактерій, так що нерідко слідом за каменем з’являється карієс і супутні проблеми;
  • утворюється стійкий наліт на всіх зубах, в тому числі молочних, може виникати і на протезах різного виду;
  • за своєю структурою поддесневой наліт нічим не відрізняється від каменів у нирках.
zubnoykamen

Процес утворення каменю багатоетапний. Спочатку на зубах з’являються залишки їжі, на яких затримуються мікроорганізми. Ці компоненти формують легкий наліт. Якщо його вчасно і систематично не видаляти, то запускаються процеси мінералізації. Їх стимулюють солі і білки, наявні в слині. Вони покривають м’який наліт, бактерії продовжують розмножуватися, розміри каменю збільшуються. Мінералізація (затвердіння) починається через 15-16 годин після прийому їжі, саме тому рекомендується мінімум двічі в день чистити зуби. Тверді відкладення стають помітні через 3-6 місяців. Причини появи зубного каменю:

  • порушення базових правил гігієни;
  • неправильний прикус;
  • помилки при виборі пасти і / або щітки для зубів;
  • жування їжі на одну сторону;
  • надмірне слиновиділення;
  • вживання ліків, що викликають порушення мікрофлори;
  • помилки при установці пломб або протезів;
  • порушення обмінних процесів.

У зоні ризику знаходяться любителі покурити, випити (як спиртне, так і чай або кава), поїсти солодке або борошняне. Але головним фактором є неправильний догляд і гігієна ротової порожнини.

Що робити при появі зубного каменю

Перші симптоми зубного каменю — суто естетичні: жовтизна зубів і поганий запах. У більшості випадків цього достатньо, щоб змусити людину вжити заходів і записатися на консультацію в стоматологічний кабінет. Кращі харківські стоматологи відмінно знають, що зубний камінь загрожує і іншими проблемами:

  1. Стійкий наліт шкодить ясен. Він може спровокувати гінгівіт або пародонтит. Бактерії, які знаходяться в камені, нерідко викликають запалення. А вони з почервоніння і набряків переходять в кровоточивість і біль. Без терапевтичних дій це часто переходить в пародонтит з подальшим випаданням зубів.
  2. Навіть незначний наліт може стати причиною карієсу. Ще до того, як камінь стане великим і добре помітним можлива поява каріозної порожнини.
  3. Трапляються й інші проблеми зі здоров’ям. Мікроорганізми в камені нерідко виділяють токсини, а ті через слину можуть потрапити в кровотік. Це загрожує загостреннями хронічних хвороб, виникненням проблем з судинами або серцем, артритом.

Власне тому рекомендується вживати профілактичні заходи, а якщо стійкий наліт вже є — оперативно видаляти його. Усунути камені на зубах можна різними способами:

  • в стоматологічному кабінеті (єдиний однозначно ефективний і швидкий метод);
  • в домашніх умовах за допомогою спеціалізованих паст, зубних щіток і т.д. (Трудомісткий і нешвидкий спосіб, який підходить для видалення тільки наддесневого каменю на його ранніх стадіях);
  • народними методами (самий сумнівний з точки зору результативності варіант).

Видаляти зубний камінь рекомендується в стоматологічному кабінеті. Сьогодні для цих цілей використовуються сучасні технології та апарати, які роблять процедуру ефективною і безболісною. У домашніх умовах великий ризик пошкодження ясен і зубів, сильних хворобливих відчуттів і не тільки. До основних методів позбавлення від зубного каменю, використовуваним в стоматології сьогодні, відноситься лазерний і ультразвуковий. Також є спеціальні допоміжні процедури, що підвищують ефективність двох основних: повітряно-абразивна обробка та хімічна протруювання. Розглянемо їх детальніше:

  1. Ультразвук. Відносно нова технологія з очищення ясен і зубів від каменів. Спеціальний скалер вібрує і створює коливання на певній частоті, що і дозволяє дбайливо зняти тверді скам’янілі відкладення без травмування зуба. В ході процедури також здійснюється механічне очищення ясен і кореня зуба. Процедура досить безболісна, а при високій чутливості зубів використовується спеціальний знеболюючий гель. Не підходить ультразвуковий метод пацієнтам, які мають кардіостимулятор або інші серцево судинні протипоказання.
  2. Лазер. Принцип дії аналогічний, тільки замість ультразвуку використовується лазерна технологія подрібнення і усунення кам’яних відкладень. Коштує лазерна установка дорожче, тому використовується в стоматологічних клініках рідше.
  3. Повітряно-абразивний метод Air Flow. Метод використовують в парі з ультразвуком (після нього). На зуби під тиском подається вода з абразивними речовинами, що дозволяє прибрати залишки відкладень, відполірувати емаль. Air Flow використовують і як самостійну процедуру, якщо потрібно усунути камені на ранніх стадіях їх освіти.
  4. Хімічне протруювання. Це допоміжна методика, яка передбачає нанесення на камінь лугів або кислот, які розм’якшують і розчиняють відкладення. Сьогодні даний спосіб, як і раніше популярна механічне чищення, практично не використовується.

Щоб запобігти появі каменю, необхідно протидіяти утворенню нальоту на зубах: перш за все вчасно і регулярно усувати м’який. До головних профілактичним рекомендацій відноситься наступне:

  • чистка зубів двічі на день, а краще кожен раз після прийому їжі;
  • обмеження вживання продуктів, які сприяють утворенню нальоту: чай і каву, куріння, алкоголь, солодке і борошняне;
  • підбір зубної щітки, яка підходить чутливості ясен;
  • періодичне використання зубної нитки для очищення від залишків їжі простору між зубами;
  • використання інших гігієнічних засобів і процедур, в тому числі ополоскувачей з профілактичним або антисептичну дію;
  • застосування іригатора, що поєднує можливості очищення і зубної щітки, і нитки;
  • вживання твердої їжі, в тому числі фруктів і овочів, які сприяють механічному очищенню зубів. До того ж фруктові кислоти, наприклад, яблучна сприяють розчиненню м’якого нальоту.