Нічний шкідник здоров'я людини: бруксизм та його причини

Бруксизм — це «скрип зубами» в перекладі з грецької мови, а ще неприємне нічне явище, від якого страждає майже 15% населення земної кулі. Існує прикмета, що скрипить уві сні зубами людина чесна і з чистими помислами, але це просто народне повір’я. А в житті — справжні причини зубного скрипу ночами набагато прозаїчніше.

Коли і чому скриплять зуби?

bruksizm

Насправді, бруксизм може бути і нічним і денним явищем, різниця лише в тому, що днем ​​мимовільне рух щелеп ми можемо контролювати, і денної бруксизм як такої зводиться до нуля, а ось з нічним вже складніше. Все, що відбувається з організмом людини під час сну, не підвладне його силі волі або контролю, багато процесів відбуваються несвідомо. Вночі, в стані спокою ваші щелепи розслаблені, і зуби верхньої і нижньої ряду не стикаються. Навпаки, є крихітний зазор між верхньою нижньою щелепою — міжокклюзионий простір. Це правильне положення зубів уві сні і відсутність явища бруксизма. А тепер зробіть експеримент — на кілька миттєвостей щільно стисніть зуби (нижню і верхню щелепу). Стиснення призведе до руху щелепи і появі зубного скреготу. Це і є прояв бруксизма, який може привести до пошкодження емалі і розхитування зубів.

Причина — стрес?

Бруксизм частіше виникає у тих, хто постійно піддається стресам і нервовим перенапруженням, внаслідок чого концентрація пригніченості, гніву, неспокою і збудження досягає свого максимуму і виливається в спонтанне скорочення щелепно-лицьових м’язів під час нічного відпочинку. Організму потрібна розрядка — і емоційні перевантаження, отримані за день, вночі зникають.
Також причиною розвитку неприємного скрипу зубів ночами може з’явитися неправильний прикус, погано встановлені протези, пломби та інші стоматологічні процедури, що призвели до зміни міжокклюзионого простору. Тобто все, що дає нерівномірне навантаження на жувальну групу м’язів щелепи і що може вплинути на їх мимовільне нічне скорочення.

Як розпізнати бруксизм

Часто люди, які страждають бруксизмом, і не підозрюють про його прояві в їх житті — зазвичай на це їм вказують близькі люди. Однак його можна виявити за деякими чинникам. Наприклад, після сну ви спостерігаєте неприємні і болючі відчуття в області лицьових м’язів і носової пазухи, а також шиї і плечей. Не виключається і присутність головного болю відразу після пробудження. Наслідки такого порушення можуть бути дуже серйозними для людини. Це і стирання дентину і пошкодження емалі, розхитування і зміщення зубів, а іноді і їх переломи. Ось така, здавалося б, несерйозна проблема, а здатна викликати стільки неприємностей і проблем в житті людини. Саме тому потрібно прислухатися до свого організму, спостереженнями близьких з боку і попереджати розвиток бруксизма своєчасно.

Дитячий бруксизм

Цікаво, що часто бруксизм можна спостерігати і у дітей. У народі вважають це ознакою наявності глистів, і медицина підтверджує ці спостереження. Справа в тому, що багатьом паразитам, і гельмінтів в тому числі, властиво пригнічувати синтез вітаміну B12, який відповідає за нормальне функціонування нервової тканини в організмі. А це означає, що в разі наявності глистів, у дитини може спостерігатися спазм жувальних м’язів і порушення нервово-м’язової передачі. Тому якщо ви помітите такі симптоми — перевірка вашої дитини на гельмінти не буде зайвою.

Як лікувати

Лікування бруксизма безпосередньо залежить від причин, що його викликали. У разі нервового перенапруження і стресів лікар порадить пацієнту застосувати різні релаксуючі методи і техніки, а в разі необхідності — відвідування невропатолога, психіатра чи психолога. Якщо ж причина в невдалих зубних протезах або неякісно встановленої пломбі, а також в неправильному прикусі — звертатися слід безпосередньо до стоматолога. В цьому випадку фахівець виготовить для вас індивідуальну зубну капу, яка забезпечить захист емалі і корпусу зубів. Одягнувши таку спеціальну шину на ніч, ви зможете спокійно спати всю ніч, а зубний скрегіт і його неприємні наслідки для вас підуть у небуття.

ЗАПРОШУЄМО НА БЕЗКОШТОВНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ І ОГЛЯД. DENTAL UNION STUDIO ПРОПОНУЄ ПОСЛУГУ ВИГОТОВЛЕННЯ ІНДИВІДУАЛЬНИХ НІЧНИХ КАП. ТЕЛЕФОНУЙТЕ І ПРИХОДЬТЕ!