Догляд за зубами взимку

Холодна пора року часто негативно позначається на загальному стані здоров’я. Трохи ослаблений імунітет схильний до захворюваннь. Доведено і те, що від холоду і морозів можуть страждати і зуби. Так, дослідники, які працюють в Арктиці й Антарктиці, часто стикаються з проблемами пошкодження зубної емалі. Вона не тільки тріскається, а й під впливом екстремальних мінусових температур може вибухати.

Українські зими не настількі суворі, але морозна погода здатна негативно впливати на зуби. Про те, як мінімізувати наявні ризики і правильно доглядати за порожниною рота в холодну пору, ми і розповімо в цій публікації блогу Dental.

Основні небезпеки для зубів взимку:

  1. Пошкодження емалі (так звана «ломота») через негативний вплив холоду.
  2. Загострення проблем з зубами на тлі сезонних інфекційних та вірусних захворювань.
  3. Зміна раціону харчування: з одного боку дефіцит вітамінів і мінералів, а з іншого — велика кількість шкідливої ​​їжі на новорічні свята.

Розберемо ці три потенційних ризику докладніше.

Пошкодження емалі

Чутливі зуби схильні до ломоти (пошкодження емалі) через сильні негативні температури або їх різкі перепади. Сприяти появі тріщин можуть різні фактори, в тому числі:

  • звичка палити на холоді;
  • тривале проведення часу і спілкування на морозі;
  • поєднання знаходження на холоді з питвом гарячих напоїв (кави, чаю і т.д.).

Основний догляд націлений на мінімізацію подібного ризику і зводиться до виключення описаних вище небезпечних ситуацій. Так, наприклад, курити під час сильних морозів на вулиці не варто (від цієї шкідливої ​​звички взагалі варто відмовитися). Також треба менше розмовляти на відкритому повітрі при сильних заморозках, краще перенести спілкування в затишну і більш теплу обстановку. Ще одна корисна для зубів рекомендація — купити теплий вовняний шарф, який закриє не тільки шию, але і рот зі щоками, а також надягати шапку та капюшон.

Додатково захистити зуби від морозів допомагає спеціальна пептидна обробка. На емаль наноситься спеціальне покриття, яка закриває всі мікротріщини і запобігає подальшому руйнуванню.

Різні хвороби

Взимку нас часто переслідують застуди, різні види грипу і т.д. Впливають ці захворювання і на стан зубів. Так, наприклад будь-які запальні процеси в організмі послаблюють імунітет. Через що разом з нежиттю або обкладеним горлом нерідко з’являється ниючий біль в зубах. Основна рекомендація в таких випадках — відразу ж звертатися до стоматологів.

Однією з найпоширеніших хвороб, яка часто позначається на зубах, є гайморит. Його необхідно лікувати під контролем фахівців. В одних випадках призначаються антибіотики, а в інших — рекомендують видаляти ті зуби, які привели до запальних процесів в гайморових пазухах. У будь-якому випадку без участі знаючих лікарів і досвідчених професіоналів подібну проблему не вирішити.

Особливості раціону харчування

Одним із символів зими є новорічні свята. Вони в свою чергу асоціюються з мандаринами і цукерками. Власне кислі і солодкі продукти, як відомо, є однією з головних небезпек для зубів. Плюс нерідко додається алкоголь, багато жирної їжі, різні солодощі окрім цукерок.

Помилки, які призводять до руйнування зубів

Провідні європейські і світові фахівці в галузі стоматології вже давно склали перелік основних рекомендацій по догляду за зубною емаллю і порожниною рота в зимовий період часу. У нас традиційно є запізнювання в цьому питанні. Нерідко дорослі і діти не просто не знають базових правил по зимовому догляду за зубами, а й постійно допускають серйозні помилки, які тільки збільшують шанси появи проблем.

Чого робити взимку точно не варто:

1.Постійно дихати ротом на морозі

Подібним нерідко страждають не тільки діти, але і багато дорослих. Не дихаючи через ніс, ми піддаємо ротову порожнину додатковому негативному впливу холоду. Зуби постійно контактують з охолодженими повітряними масами. При підвищеній чутливості або злегка відкритих зубних шийках подібне виливається в неприємні хворобливі відчуття. Також помилкою в мороз буде жувати жуйку, часто курити і просто їсти.

Нерідко правильним дихальним технікам потрібно спеціально вчитися: стежити за тим, щоб діти дихали саме носом. При нежиті перед виходом на вулицю слід скористатися назальними спреями. В крайньому випадку варто придбати широкий шарф, спеціальну Балаклаву або зимову маску.

2.Довго використовувати одну зубну щітку і не поспішати з заміною

Даний предмет гігієни рекомендується міняти кожні три місяці. Нерідко ми забуваємо про це і користуємося зубною щіткою набагато довше. Особливо серйозною така помилка може стати взимку. Так, наприклад, після застуди на зубній щітці легко можуть залишитися бактерії або віруси. Вони можуть привести не тільки до рецидивів простудних захворювань, але і спровокувати стоматологічні хвороби.

По-перше, перед настанням холодів варто замінити зубну щітку, якщо вона використовується більше покладеного терміну. По-друге, не зайвим буде її поміняти або ж ретельно продезінфікувати після перенесеного респіраторного захворювання.

3. Відмовлятися від профілактичних візитів в стоматологічний кабінет

У новорічні свята число екстрених звернень до стоматологів зростає. А вся справа в тому, що ми часто згадуємо про зуби, коли вони вже починають хворіти. Щоб не псувати собі святковий настрій краще заздалегідь перед холодами записатися на прийом з метою профілактики. Спеціаліст своєчасно виявить пошкоджені пломби, виявить інші потенційні ризики і виправить ситуацію до того, як це перетвориться в реальну проблему з сильним болем або дискомфортом.

4. Дотримуватися незбалансованого харчування, що шкодить зубам

Свята завжди пов’язані зі смачними стравами та напоями. Звичайно ж, відмовитися від застіль повністю складно. Але як мінімум компенсувати часте вживання соків і солодощів реально. Найпростіша порада — збільшити вживання молочних продуктів. В ідеалі ж варто взяти під контроль увесь раціон і хоча б зменшити кількість шкідливих речовин, так як вони погано впливають не тільки на зуби.

Рекомендації по догляду за зубами взимку

Взимку на тлі скорочення кількості корисних мінеральних речовин, дефіциту сонячного світла і негативного впливу холоду на емаль, будь-які зловживання з кислими і солодкими продуктами швидко позначаються на стані зубів. Активне накопичення нальоту провокує карієс і підвищує ризики інших захворювань. Тому в зимовий час варто як обмежувати себе в прийомі шкідливої ​​їжі, так і особливо ретельно доглядати за порожниною рота.

До ключових рекомендацій по догляду на холоді відноситься наступне:

  • мінімум раз на рік виконувати відбілювання (чистку зубів від каменів) в стоматологічному кабінеті;
  • кожні півроку відвідувати стоматолога і консультуватися з ним з приводу догляду. Один з таких візитів варто запланувати на період перед настанням сильних холодів, припустимо другу половину осені;
  • два рази на день чистити зуби і ставитися до цієї процедури особливо відповідально;
  • щодня використовувати додаткові засоби гігієни порожнини рота — іригатор, зубна нитка, спеціальні йоржики для видалення залишків їжі і т.д.

Приділивши трохи більше турботи і уваги зубам в зимову пору, можна запобігти їх пошкодженню і різним захворюванням.